Hej.
Hvordan og hvorhenne ændre jeg overskriften på de emails, der kommer fra min side. Hvergang der kommer en mail nu står der WORDPRESS som overskrift. Jeg vil gerne have min egen side som overskrift.
Hej.
Hvordan og hvorhenne ændre jeg overskriften på de emails, der kommer fra min side. Hvergang der kommer en mail nu står der WORDPRESS som overskrift. Jeg vil gerne have min egen side som overskrift.
Jeg har selv tænkt over dette.
Søgte på google og fandt:
http://www.samburdge.co.uk/wordpress/wordpress-change-default-email-address-plugin
http://wordpress.org/extend/plugins/mail-from/
http://www.village-idiot.org/archives/2007/07/18/u-mail-for-wordpress/
Jeg vil lege lidt med dem, så kan du gøre det samme, så kan vi se hvilken vi fortrækker.
Ved lidt søgning i koden i de forskellige filer, fandt jeg "wordpress@" i pluggable.php linie 347. Mit bud er, at ved at ændre den line kan i opnå det ønskede. Linie 335 er det også en "from", som nok kan ændres.
Mvh
Jacob ask
Jacob, det er korrekt.
Det er det samme de plugins jeg har linket til, gør.
Jeg har tjekke dem alle sammen og her er dommen:
WordPress - Change Default Email Address Plugin
+ Virker i 2.5.
- Man skal rette i selve plugin filen.
- Er ikke på dansk.
Mail From
+ Virker i 2.5.
+ Ligger på Extend->Plugins (automatisk opdatering osv.).
+ Nem administration via indstillinger->Mail From.
- Er ikke på dansk, endnu.
u-mail
+ Nem administration via indstillinger->u-mail.
- Forfatteren har ikke opdateret pluginet i næsten et år.
- Dårlig kodet, får resultatet via en omvej.
- Er ikke på dansk.
Ret i pluggable.php
+ Retter lige præcis det man ønsker.
- Man retter i en core fil. (Man skal rette hvergang man opdatere).
- Ingen nem administration.
Ja, det er self. altid en bagside ved at rette direkte i core-filer (har også en lille txt-fil liggende med de rettelser jeg har lavet til brug ved opdateringer....). Det ser da umidelbart ud til at "Mail From" plugin'et er det bedste lige pt.
Mht til mit råd om at rette i pluggable.php (eller for den sags skyld andre core-files) kommer det nok af, jeg jeg oftest er for "doven" til at lede efter plugins der kan lige nøjagtigt det jeg vil (hverken mere eller mindre), og derfor ofte finder det nemmere at rette selv.
Mvh
Jacob Ask
Hejsa.
Takker for hjælpen. Jeg rettede det i filen pluggable.php og det virker.
Mvh
Kenneth K
Du skal være logget ind for at skrive.