Jeg er ikke klar over, hvor problemet ligger i det følgende. Jeg kører Windows Vista Business på min computer. Her har jeg de seneste udgaver af Windows Live Writer og Scribefire-udvidelsen til Firefox kørende (FF 3.0.6). Det sker uanset, om det er WP 2.3 eller 2.7, om det er Live Writer eller ScribeFire. Det har været galt længe, men hvor længe husker jeg ikke.
Når jeg har skrevet et indlæg i et af de to programmer og udgiver det (som kladde) til en WP 2.3. eller 2.7 blog - stort set uden plugins ;-) - så forsvinder alle større og mindre end-tegnene i html-kodningen i selve indlægget. Al formattering m.m. er altså korrupt.
Er der nogen, der kan gennemskue, hvad der er galt? Er det xmlrpc.php-filen eller hvad er der? Vigtigere: Er der nogen, der ved, hvad jeg kan gøre. Jeg har prøvet at reinstallere Scribefire som test, men det hjalp ikke.
not resolved