Hvis jeg linker udefra f.eks. på denne måde http://www.findbiblioteket.dk/blog/find-biblioteket/ - så vises billedet ikke, men hvis jeg ser siden fra http://www.findbiblioteket.dk/blog/ så vises det og det samme sker for "Om". Hvad kan der være galt? Kan det være noget med permalinks som jeg først rettede til efter at jeg havde lavet disse 2 sider?
Linke direkte til en side - billeder vises ikke?
(8 indlæg) (3 voices)-
Skrevet 3 years siden #
-
Kan det være noget med at billedet er indsat med en "relativ" sti, noget ala sti/fra/blog/indlæg og ikke som /sti/fra/roden (bemærk begyndende "/" ?
Kan se på din kilde at billedet hentes med "images/biblioteker.jpg" og billedet ligger i "/blog/images/biblioteker.jpg". Når du henter siden med den "anden" url prøver du at hente et billede der ligger på "/find-biblioteket/images/biblioteker.jpg" og der er ikke noget billede.
Ret url på dit billede til "blog/images/biblioteker.jpg" under dit indlæg og det vil fungere. Det samme er nok gældende for "om".
Mvh
Jacob AskSkrevet 3 years siden # -
Ja, og brug den indbyggede upload-funktion, så du ikke skal tænke på, hvor billedet ligger, men at WordPress til gengæld har styr på det. Så kan du også gå ind i mediebiblioteket at søge efter det.
wp-content/uploads
wp-content/imageser to muligheder (den første er standarden), der er bedre end der, hvor du smider billederne nu.
Skrevet 3 years siden # -
Tak for svarene. Jeg kan simpelthen ikke finde nogen upload-funktion? Er der nogen steder man kan få lidt hjælp til hvad de forskellige "overskrifter" i templaten gør, så jeg ikke skal trykke mig igennem alle hver gang jeg forsøger noget.
Nu har jeg med FTP manuelt uploaded mine 2 images tine.jpg og biblioteker.jpg til mappen "uploads" og hvad gør jeg så? Jeg troede at man kunne gøre det inde fra Wordpress? Når jeg søger efter dem i Mediebibliotek, så sker der ikke noget.
Nu har jeg været nødt til at lave absolute links og så virker det, men det er vel ikke meningen?
http://www.findbiblioteket.dk/blog/wp-content/uploads/biblioteker.jpg
http://www.findbiblioteket.dk/blog/wp-content/uploads/tine.jpgSkrevet 3 years siden # -
Nej, det er ikke meningen.
Under Skriv > Indlæg står der "Tilføj medier" over indlægfeltet. Der er der fire knapper. Den første er "Tilføj billede". Hvis du klikker på den åbner WordPress' uploadfunktion, hvor du kan finde dit billede på computeren og uploade. Som en blæret detalje, kan du også lave batch-upload, det vil sige markere flere billeder samtidigt og uploade dem i et hug.
Når dine billeder bliver uploadet på den måde, så holder WordPress styr på dem for dig og du kan højrestille, venstrestille dem osv. plus vælge om det skal være thumbnail, medium eller full size, som du indsætter. WordPress gemmer nemlig billederne i tre størrelser, som du selv vælger under Indstillinger > Diverse.
Skrevet 3 years siden # -
Er der nogen steder man kan få lidt hjælp til hvad de forskellige "overskrifter" i templaten gør, så jeg ikke skal trykke mig igennem alle hver gang jeg forsøger noget.
Her forstår jeg ikke, hvad du mener.
Skrevet 3 years siden # -
Nu har jeg knoklet med dette i timevis. Det er da ikke sådan lige til. Men det bliver forhåbentligt nemmere med tiden. :-)
Jeg kan ikke forstå hvorfor der ikke kommer en billedtekst, når jeg nu har valgt det og hvordan linker jeg til siden, når man klikker på billedet? Det kunne man før. Og når man har lavet det på denne måde så skal rettelserne vel laves fra det lille ikon med træet på, ikke? Men her kan man jo ikke se billedtekst m.m.
Jeg vil senere lave PrintScreens af flere af mine maps og det ville jo være smart hvis man bliver ført til siden som billedet viser.
Er der nogen steder man kan få lidt hjælp til hvad de forskellige "overskrifter" i templaten gør, så jeg ikke skal trykke mig igennem alle hver gang jeg forsøger noget.
Her forstår jeg ikke, hvad du mener.
Bl.a. alle de muligheder under Avancerede indstillinger, men man er måske bare nødt til at prøve sig frem og så bruge den tid det ta'r.
Skrevet 3 years siden # -
Billedeteksten (alt + title) er mest til at hjælpe dig selv og Google. Der findes dog et plugin, der kan bruge det som caption, som er det fine ord for en billedtekst.
http://wordpress.org/extend/plugins/image-caption/
Jeg vil tro, at de fleste simpelthen skriver billedteksten i indlægget. Som her:
Administration i WordPress står dokumenteret her:
Skrevet 3 years siden #
Svar
Du skal være logget ind for at skrive.
not a support question