Jeg har lidt problemer med http://www.six7eight.dk/
Siden ser fin ud i firefox, men i fx. IE 7 ser den helt underlig ud lidt nede på siden. Hvorfor gør den det?
Jeg har lidt problemer med http://www.six7eight.dk/
Siden ser fin ud i firefox, men i fx. IE 7 ser den helt underlig ud lidt nede på siden. Hvorfor gør den det?
Det korte svar: På grund af IE7.
Det lidt længere svar: Traditionelt har Microsoft ikke været totalt opsatte på at følge gængse standarder, dvs. de har så at sige forsøgt at etablere deres egen standard. IE har derfor i mange år krævet særlige hensyn. IE7 overholder standarderne bedre end IE6, men alligevel ... Dertil kommer, at der er forskel på, hvor godt de forskellige browsere overholder fx CSS-standarderne (som der også er forskel på i version 2 og 2.1; version 3 er stadig fremtidsmusik, groft sagt).
Opera siges at være den browser, der overholder standarderne bedst. Men det hjælper ligesom ikke så meget, når mange nu bruger IE og andre browsere. Kompatibilitetsproblemer er en af de helt store udfordringer. Du har lige erfaret det i praksis.
Nogle anbefaler deres brugere at skifte fra IE til fx FF. Andre programmører inkluderer IE-kode for deres IE-brugere. Hvis du vil vide mere om det, skulle du nok anskaffe dig en god bog om det.
Happy blogging!
Der er en del fejl på siden se: http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.six7eight.dk%2F&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0
Hvis man får sin side til at validere er der langt større chance for tingene ser ens ud i alle browsere.
Mvh
Jacob Ask
Tak for jeres svar.
Jacobask: Jeg er lidt i tvivl om de fejl som vildator siden finder. bla. siger den:
Line 407, Column 80: end tag for "br" omitted, but OMITTAG NO was specified
…ext"> <div class="textwidget">
</div>
✉
You may have neglected to close an element, or perhaps you meant to "self-close" an element, that is, ending it with "/>" instead of ">".
Nu er jeg ikke særlig god til html, men de 2 br tags er lavet for at få afstend et sted. Det er da ikke normalt at man skal lukke et br tag vel? altså sætte /br ind i et tag?
Og sådan synes jeg det er med de fleste af de fejl validator siden viser. Kan den vise ting som den mener er en fejl, men som egentlig ikke er, eller hur?
Fandt ud af at det var en php sidebar widget der fuckede det hele op. Skiftede den ud til denne: http://www.samsarin.com/blog/2007/03/10/samsarin-php-widget/ og nu kører det.
Men det er stadigt ofte en god ide at få valideret sin side.
Mange af de fejl der er nu er sikkert nedarvet efter fejl tidligere på siden, så start fra en ende af og tjeck igen hver gang du har rettet.
Den ikke lukkede br skyldes at du har "valgt" at bruge XHTML 1.0 transitional som doctype, og denne kræver at alt lukkes. Dette gøres for br's vedkommende ved at bruge
istedet for
(det samme med andet der ikke normalt skal "lukkes").
Mvh
Jacob Ask
Du skal være logget ind for at skrive.