Jeg er i gang med en hjemmeside for en gymnastikforening, det eneste jeg nu mangler (så vidt jeg ved), er at finde ud af at noget af hjemmesiden skal være utilgængelig for alle andre end forfattere og redaktører. Der er sikkert en rigtig nem måde at gøre det på, kan bare ikke lige se den. Ved i hvordan?
Rettigheder for brugere
(6 indlæg) (4 voices)-
Skrevet 17 years siden #
-
Det er nemt.
I administrationen så gå ind i Brugere > Forfattere og brugere.
Skrevet 17 years siden # -
Det er nok bare mig, men jeg kan ikke se nogen steder der man kan give sine artikler indstillinger så de kun kan læses af forfattere. Kan du måske være lidt mere specifik?
Skrevet 17 years siden # -
Det kan man heller ikke :)
Man kan give folk rettigheder til administrationen via brugerroller, som Mark henviser til.
Jeg har kigget lidt rundt omkring og fundet følgende:
Oversigt: http://codex.wordpress.org/Plugins/Restriction
Denne virker lovende og gennemført: http://bluesome.net/post/2006/01/01/121/
Hele kategorier bliver "restricted": http://www.coppit.org/blog/archives/173Jeg har ikke testet nogen af dem, så om de virker med wp2.3 er usikkert.
Hvis du bruger nogen af dem, må du meget gerne skrive tilbage om dine erfaringer :DSkrevet 17 years siden # -
Der er jo også den officielle dokumentation:
Skrevet 17 years siden # -
Kom til at skrive i det forkerte indlæg, beklager ;-), så spring denne kommentar over
Sælger lækkert design på designgrotten.dk. Hjælper med WordPress på babu.dk.Skrevet 17 years siden #
Svar
Du skal være logget ind for at skrive.