En overskrift som ovenstående ville normalt henvise til en vejledning, en guide eller lignende til at komme i gang med WordPress. Ikke denne gang. Denne video er et interview med Matt Mullenweg, WordPress’ skaber. Videoen handler om alt det, der ligger bag WordPress.
WordPress er ikke bare et stykke gratis software. Det er en bevægelse. Det handler om at løfte i flok og sammen skabe noget, der er bedre, end hvis vi alle prøvede at lave noget tilsvarende hver for sig. Det samme er formålet med WordPress Danmark og den danske udgave af WordPress.
Så her er fem minutter med Matt Mullenweg, Open Source, filosofi, WordPress-fællesskabet, WordCamps, Automattic og det der ligger midt imellem.
Nye WordPress-brugere kan (og bør) starte lige her.
Ja, det er en god video. Man bliver helt glad ved at være en lille del af bevægelsen 🙂
Blot en lille ting: På ma.tt staver han sit navn som Matt Mullenweg, så det er vel den mest korrekte stavemåde?
Du har ret. Det er rettet nu. Af en eller anden grund tror jeg altid, at der skal et g mere til sidst.
Det er helt i orden, han kan jo heller ikke selv finde ud at stave til Automatic uden at bruge for mange t’er :o)
Vildt god video. Matt har revolutioneret internettet på sin egen måde og jeg er glad for at være en (lille) del af det ved at blogge med WordPress 🙂
Spændende video, meget inspirerende.